INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Chrząszcz     

Jan Chrząszcz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrząszcz Jan (1857–1928), ksiądz i historyk górnośląski. Syn chłopa w Miłonowie w pow. prudnickim; do szkoły lud. uczęszczał w Wierzchu, do gimnazjum w Głupczycach, we Wrocławiu i w Opolu, gdzie zdał egzamin dojrzałości 1877. Studia teologiczne odbył we Wrocławiu i w Pradze, gdzie w r. 1881 otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie był kapelanem u hr. Strachwitza w Chróścinie i opiekował się tamt. parafią, pozbawioną proboszcza skutkiem walki kulturnej, w r. 1882 pomagał w duszpasterstwie w Rudzie, w l. 1883–90 pełnił obowiązki katechety gimnazjum w Gliwicach. W r. 1888 otrzymał doktorat teologii we Wrocławiu na podstawie rozprawy De evangelio sec. Hebraeos. Od końca r. J890 był proboszczem w Pyskowicach, piastował również godność dziekana. Umarł 26 II 1928 w Pyskowicach. Redagował w l. 1891–93 »Misjonarza katolickiego«, wychodzącego w Mikołowie, założył w r. 1904 Oberschlesicher Geschichtsverein, w r. 1905 Oberschlesicher Museumsverein w Gliwicach. Zachęcony przez Weltzla do studiów historycznych, drukował mnóstwo rozpraw w »Zeitschrift des Vereins fur Geschichte und Altertum Schlesiens«, »Oberschlesien«, »Oberschlesische Heimat« itd. Rozprawy naukowe pisał po niemiecku, z nich najważniejsze: Drei schlesische Landesheilige (Breslau 1897), Geschichte der Städte Peiskretscham und Tost (Pyskowice 1900, 1927), Kirchengeschichte Schlesiens (Breslau 1908), Geschichte der Stadt Neustadt (1912), Geschichte der Stadt Zülz (1926). Z polskich zasługują na uwagę: Historia parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie (1900) i Pustelnik na Górze św. Anny (1901). W rękopisie pozostawił historię Gliwic i Chrapkowic.

Portret pędzla Mrzygłoda w Muzeum Górnośl. w Gliwicach.

Szramek E. ks., Ks. dr J. Ch., »Roczniki Tow. P. N. na Śląsku«, Katowice 1929, I 258–61 (tam także portret).          

Wincenty Ogrodziński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.